İçeriğe geç

Dünyanın en büyük sinema zinciri AMC Theatres, coronavirus salgını nedeniyle…

Dünyanın en büyük sinema zinciri AMC Theatres, coronavirus salgını nedeniyle iflasın eşiğinde. Wall Street analisti Eric Handler’a göre, şirket en geç Temmuz ayında iflasını ilan etmek zorunda kalacak.

Alınan ilk önlemlerden biri sinema salonlarının kapatılmasıydı çünkü tüm dünyada korku yaratan Coronavirus salgınının kontrolünde sosyal izolasyon büyük önem taşıyordu. Salgın nedeniyle dünyanın dört bir yanındaki sinemalar kapatıldı. Dahası, salgın henüz kontrol altına alınmadığı için ne zaman açılacağı da belirsizliğini koruyor.

Bunun dünyanın dört bir yanındaki bağımsız sinema salonlarını zorlu bir sürece sokacağı ve belki de pek çoğunun bu süreci geçemeden kapılarını kapatmak zorunda kalacakları zaten biliniyordu. Ancak, son bilgiler bazı büyük sinema zincirleri bu kriz hayatta olmayabilir ortaya koymuştur. Wall Street analisti Eric Handler tarafından hazırlanan yakın tarihli bir rapora göre, dünyanın en büyük sinema zincirleri olan AMC Tiyatroları, coronavirus salgını nedeniyle iflasın eşiğinde.

1920 yılında kurulan AMC Theatres’ın ABD’de 661, Avrupa’da 2200 noktada 244 noktada 8200 salonu bulunmaktadır. AMC, hem ses sistemleri hem de projeksiyon teknolojileri ve oturma desenleri ile yenilikleri sinemaseverlerle bir araya getiren önde gelen sinema operatörleri arasında yer almaktadır. Bu yüzden Sinema dünyası için AMC Tiyatroları iflasın eşiğinde.

AMC Tiyatroları Son Yıllarda Ki Yatırımlar Nedeniyle Bu Salgına Hazırlıksız Yakalandı

AMC’nin aylık işletme maliyetlerinin ortalama 155 milyon dolar olduğu söyleniyor. AMC’nin 265 milyon dolarlık kaynağı ve alabileceği 332 milyon dolarlık kredisi var. Bu rakamlar dikkate alındığında, sinema salonları açılmadığı takdirde şirket en fazla Haziran ayı sonuna kadar ayakta kalabilir. Ancak sinemasalonlarının Temmuz’dan önce açılması beklenmiyor. Ayrıca sinemalar yeniden açılsa bile, ilk dönemde seyircinin sinemaya gitmekte temkinli olacağı tahmin ediliyor. Bu, dışarıdan yardım gelmediği sürece AMC için iflas bayrağını kaldırmasının kaçınılmaz olduğu anlamına gelir.

Cinemark ve Cineworld gibi rakipler iflasın eşiğinde kalırken, şirketin son yıllarda yatırım yapmış olmasının başlıca nedeni bu salgına mali açıdan hazırlıksız olması. Şirket son yıllarda dünya çapında yeni sinema salonları açtı ve mevcut salonlarda önemli iyileştirmeler yapmak için de yatırım yaptı. Buna ek olarak, izleyicilerAMC A-List programı üzerinden aylık abonelik ücreti karşılığında film belirli sayıda izlemek için izin veren bir Sinemia benzeri bir sistem oluşturur Şirket, gelecekte bir kar elde edeceğini tahmin ile bu girişimin ilk aylarında kaybetmeyi kabul etti. Ancak, bu salgının patlak amc A-List nihayet bir kar yapmaya başladı şirketin planları ters döndü.

Bu krizden sağ çıkabilmek için AMC, aralarında şirketin CEO’su Adam Aron’un da bulunduğu 600 şirket çalışanını ücretsiz izne çıkararak işten çıkardı. Başbakan ayrıca, bu aydan itibaren yeniden açılana kadar sinema ların kirasını ödemeyecağını da duyurdu. Ancak Wall Street analistleri, bu hamlelerin yeterli olacağı konusunda son derece şüpheciler.

Bu noktada, şirketin iflastan kurtulmasının en olası yolu stüdyoların devreye girecek olması gibi görünüyor. Disney, Warner Bros. Universal gibi stüdyoların filmlerini AMC Theatres gibi izleyicilere ulaştırması için büyük önem taşıyan bir şirkete izin vermeyeceği tahmin edilmektedir. Ancak bugüne kadar bu yönde hiçbir adım atLanmadı.

Kaynak:

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir