İçeriğe geç

Dolar gün içinde 6,07’ye tırmandı, 6,16’ya yükseldi

Pazartesi günü, coronavirus salgını ve Suriye’deki gelişmelerin etkisi yle bu sabah düşüşle başladı. AçılışTan sonra döviz kuru 6.0709’a geriledi ve öğlen 6.1580’e keskin bir çıkış oldu. Analistler, artışın İdlib’deki gelişmeler ve koronavirüs salgınıyla ilgili diğer gelişmeler üzerinde etkili olduğu görüşündeler.

Yakın tarihli bir rapora göre, Türk Hava Yolları’nın (THY) Tahran’dan İstanbul’a uçuşu koronavirüs şüphesiyle Ankara Esenboğa Havalimanı’na acil iniş yaptı. 17 yolcunun virüs belirtileri taşıdığı ve karantinaya alındığı açıklandı.

Dolar/TL saat 14:02’de 6.1540’ta 67 sentte işlem görüyor.

Türk Lirası şu anda ABD doları karşısında en fazla değer kaybeden gelişmekte olan ülkenin para birimidir. Para birimi, geçen hafta İdlib’de başlayan çatışmaların ardından hızla yükselmişti. Küresel virüs salgınının yol açtığı endişe de bu yükselişi destekledi.

Dün saat 17.13 civarında kapanan döviz kuru, yeni güne sakin bir şekilde başladı ktan sonra 6.1580’e kadar tırmandı ve Çin’de ortaya çıkan virüs salgınıyla ilgili bir haber le tekrar yükseldi. Bahreyn Sağlık Bakanlığı, ülkedeki vaka sayısının 2’ye, Kuveyt Sağlık Bakanlığı’nın ise 5’e yükseldiğini duyurdu.

Ünlü Menkul Değerler, liranın hem jeopolitik risklerhem de virüs salgınından olumsuz etkilendiğini belirtti. Geçen hafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararının ardından Türk Lirası’nın kırılganlığının arttığı kaydedildi. Eğer döviz kuru 6.15’in üzerinde bir kalıcılık sağlarsa, lira nın şartlarının daha zor olacağı yorumlandı.

GCM Investments analistleri yükseliş trendinin mevcut noktası olarak 6,14 ve 6,15 seviyelerine işaret etti. 6.03 ve 6.05’i destek seviyeleri olarak nitelendiren ajans analistleri, “Hem timsah gösterge çizgilerini hem de yükseliş eğiliminin alt noktasını temsil eden 6,0700 – 6,0840 bölgesini temsil eden 6,0980 – 6,1100 bölgesi, bu bölgelerdeki olumlu eğilimi sürdürmek isteyebilir, ancak döviz kuru bu açıdan kritik seviyelerde.” dedi.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir