İçeriğe geç

Ödül sezonuna hızla yaklaşıyoruz, Baska Sinema’nın Eylül programı da merakla…

Ödül sezonuna hızla yaklaşıyoruz, Baska Sinema’nın Eylül programı da merakla beklediğimiz bazı filmleri içeriyor.

Berlinale’de prömiyeri yapılan ve Juliette Binoche’nin başrolünde oynadığı Celle Que Vous Croyez’inprömiyeri 69. Eş anlamlılar – Eşanlamlılar , 30. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde Siyasi En İyi Film’in de yer aldığı dört ödül, daha önce hiçbir yerde görülmemiş kült film Apocalypse Now’unFinal Cut versiyonunda görüldüve geçen yıl birçok büyük festivalde yer alan Natalie Portman’ın başrolünde yer aldığı Vox Luxbu ay izleyiciler arasında yer alacak.

Başka Bir Sinemanın Eylül Programı

Hangi Kadın – Celle Que Vous Croyez (6 Eylül)

Bu hem eğlenceli hem de hüzünlü bir film; Sosyal medya çılgınlığı ve sanal dünya algılarının gerçek hayatı nasıl etkilediği, farklı bir yaş grubu üzerinden bakan gençler değildir. Claire, iki çocuklu 50 yaşındaki akademisyen, sosyal medya üzerinden genç sevgilisi casusluk Facebook’ta sahte bir hesap açıyor; 23 yaşında, sarışın, genç ve güzel. Erkek arkadaşı kanıyor ama en iyi arkadaşı kapana kısıldı. Filmin prömiyeri, Fransız yönetmen ve aktris Safy Nebbou’nun ödüllü yazar Camille Laurens’in aynı adlı romanından uyarlanan aynı adlı romanından uyarlanan Juliette Binoche’nin muhteşem performansıyla Berlin Film Festivali’nde yapıldı.

Eş Anlamlılar – Eş Anlamlı (13 Eylül)

İsrail’den Paris’e göç eden ve kimliğini tamamen inkar eden bir adamı merkeze alan The Synonyms’in senaryosu, yönetmeni Nadav Lapid’in hayatının izlerini taşıyor. Filmin başkarakteri Yoav, Hiç hoşlanmadığı İsrail’den Paris’e taşındı ve onu sonuna kadar kucaklamaya karar verdi. Kökenini silmek, Fransız olmak, père lachaise mezarlığına gömülmek için, ama özü vücudunda, onun çift kimliği onu terk asla. Yönetmen Lapid, kazandığı Altın Ayı’yı, filmin kurgusunda da çalışan annesi Ara Lapid’e adadı ve onu yakın zamanda hayatını kaybeden “en yakın sanat ortağım” olarak nitelendirdi. Nadav Lapid, 2018 yılında Filmekimi’nde izlediğimiz anaokulu öğretmen filminin orijinal versiyonunun yönetmeni.

Seen (20 Eylül)

Zakir, İstanbul’daki bir cezaevinde mektup okuma komisyonunda çalışıyor. Onun işi mahkûmların tüm mektuplarını okumak ve varsa sakıncalı yerlerine karalayarak sansürlemek. Günlük hayatı hapishane ile gizlice gittiği yazma kursu arasında. Yazma kursunda verilen kağıt için kontrol ettiği mektuplardan birinden gizlice bir fotoğraf alır. Fotoğraf, cezaevinde bulunan Recep ve eşi Selma’ya ait. Fotoğrafçılık ilhamdan çok Zakir’e takıntılı hale gelir.

Apocalypse Now Final Cut (25 Eylül)

Francis Ford Coppola’nın efsanevi çalışması Apocalypse Now, The Final Cut’ın yönetmen versiyonuyla restore edildi ve yeniden piyasaya sürüldü. 40. yılında özel olarak gösterilecek olan filmde Marlon Brando, Martin Sheen, Robert Duvall, Laurence Fishburn, Harrison Ford ve Dennis Hopper gibi harika oyuncular yer alıyor.

Filmin hikayesi, Vietnam’da bir Amerikan askerinin kendisini kaçak görev gücü albayı öldürmekle görevlendirmesiyle başlar.

Daha önce hiçbir yerde görülmemiş sahneleri de içeren versiyon, 25 Eylül’de bir Çarşamba günü daha izleyebileceğiz.

Vox Lux (27 Eylül)

“21. yüzyıl adamı. Bir yüzyıl portresi olan film, travmatik bir ulusal trajedinin küllerinden doğan ve ikonik bir “popstar”a dönüşen genç bir kızın hikayesini anlatıyor. Celeste, 1999’da abd’deki bir lisede silahlı bir saldırganın rehin alındığı canlı katliamdan canlı olarak yaşayan tek öğrenci. Anma töreninde ki şarkısıyla fenomen haline gelen Celeste, şöhretin basamaklarını tırmanacak ve dünyaca ünlü bir yıldız olacak. Başrollerini Natalie Portman, Jude Law, stacy Martin ve Raffey Cassidy’nin paylaştığı filmin anlatıcıları Willem Dafoe tarafından seslendirilen filmin anlatıcıları, Bir Liderin Çocukluğu’nu canlandıran Brady Corbet ise yönetmen koltuğunda oturuyor.

Natalie Portman karakteri Vox Lux için Sia tarafından orijinal şarkıları seslendirdi; Madonna, Lady Gaga ve Ariana Grande’nin bir karışımı olarak tanımlanır. Filmin prömiyeri Venedik’te yapıldı ve altın aslan için yarıştı ve daha sonra Toronto, Londra ve Rotterdam gibi birçok büyük festivalde yer aldı.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir