İçeriğe geç

TEB, Mortgage Faizini Düşüren Bankalar Kervanına Da Katıldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) son üç Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faiz oranlarını düşürdü ve toplam 1000 baz puanlık indirim uyguladı.

Ekonomistler, Merkez Bankası’nın faiz indiriminin tek başına durgunluk-durgunluk sektörlerinin yeniden canlanması için yeterli olmayacağını ve bu noktada diğer bankaların da kendi payına düşeni yapması gerektiğini söylediler.

Finans uzmanları ve hükümet kanadından gelen çağrılara cevap veren bankalar; Konut, taşıt ve ihtiyaç kredisi uygulanan faiz oranlarında indirime gitti.

Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) mortgage faiz oranını 99’a düşürdü.

Bankadan yapılan açıklamada, yeni konut kredisinden yararlanmak isteyen müşteriler için 120 aya kadar konut kredisi faiz oranının 99’a düşürüldüğü belirtildi. Söz konusu kredinin üst limit olmadığı belirtildi.

TEB Bireysel ve Özel Bankacılıktan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Gökhan Mendi, 2019 döneminde konut kredisi veren bir banka olduğunu söyledi.

Kredi miktarına bir üst sınır belirlemediklerini kaydeden Mendi, “Aynı zamanda tüm müşterilere ödeme yapma becerisine göre farklı ödeme planları oluşturabiliriz. BURADA TEB olarak bizim için önemli olan, müşterilerimizin bütçe ve ihtiyaçlarına göre kendisini zorlaştırmayacak en uygun çözümü üretmektir.” Ziraat Bankası Ağustos ayında yaptığı açıklamada 500 bin liraya kadar, 180 ay aylık kredi verdi.

Sektör temsilcileri faiz oranlarından memnun kalırken, ev sahibi olmak isteyenlerin gözü olan bankalardan yeni açıklamalar gelecek.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye’nin faiz indirimleriyle yeni bir döneme girdiğini söyledi. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank Merkez Bankası son üç toplantıda konut faizinin ortalama yüzde 99’unu uygulayarak faiz oranlarını düşürdü.

Ancak bu durum özel bankaların sorumluluğunu artırırken, faiz indirimi duyuruları art arda gelmeye başladı. Teb, mortgage faizinde indirim ilan eden en son bankadır; ING Bank 98, Ziraat Bankası 99, Kuveyt Türk 98, QNB Finansbank 41, Akbank 1, Yapı Kredi 19 ve Garanti Bankası yüzde 15 faiz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir