İçeriğe geç

70. Yıllık Konferans 20 Şubat – 1 Mart 2020 tarihleri…

70. Yıllık Konferans 20 Şubat – 1 Mart 2020 tarihleri arasında yapılacaktır. Berlin Film Festivali’nde, sessiz sinema döneminin en önemli isimlerinden biri olan En İyi Yönetmen dalında beş kez Oscar’a aday gösterilen Kral Vidor’un yönettiği filmlerin retrospektifi yer alacak.

Venedik ve Cannes ile birlikte Avrupa’nın önde gelen film festivallerinden biri olan Berlin Film Festivali, 20 Şubat- 1 Mart 2020 tarihleri arasında gelecek yıl 70. Tüm hızıyla devam eden festival programıyla ilgili ilk haber de gün ışığına çıktı.

Festivalin duyurusuna göre, 70. Berlin Film Festivali’nde, beş kez En İyi Yönetmen Dalında Oscar’a aday gösterilen ve Hollywood’un altın çağının en önemli isimlerinden biri olan 1978’de Akademi Onur Ödülü’ne layık görülen Amerikalı yönetmen, senarist ve yapımcı King Vidor’unyönettiği filmlerin retrospektifi yer alacak.

70. Berlin Film Festivali’nde Kral Vidor Retrospektifi Yapılacak

Vidor’un The Crowd, Hallelujah, The Champ, The Citadel ve War and Peace gibi Oscar adayı filmleri retrospektif olarak gösterilecek.

Festivalin yeni yönetmeni Carlo Chatrian, kral vidor retrospektifi hakkında şunları söyledi: “Genç ve yaşlı nesillere, onları eşsiz bir film yapımcısının evrenine götüren harika filmleri seçme veya yeniden izleme fırsatı sunacağız. Kral Vidor, sinemanın insanlığa bir mesaj gönderebileceğini ve bu amaçla kullandığı sinemanın dilini değiştirmeye istekli olduğunu kanıtladı. Bu nedenle bugün, hızla değişen dünyamızı tanımlamak isteyenler için bir ilham kaynağıdır, belki de stilleri açıkça tanımlanabilir diğer eski ustalardan daha hızlıdır. Festivalin retrospektif başkanı Rainer Rother, Kral Vidor’un çalışmalarının sadece Hollywood tarihini anlamak için yarım yüzyıl değil, AYNı zamanda ABD’nin tarihini de anlamak için önemli olduğunu söyledi.

Beklediğimiz 70. Berlin Film Festivali ile ilgili yeni gelişmeleri sitemizden takip edebilirsiniz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir