İçeriğe geç

ABD-Çin Görüşmeleri Trump-Xi’nin Buluşma Yeri Belirsizliğine Rağmen Devam Edecek

Çin Ticaret Bakanlığı,ABD ve Çin’in baş müzakerecilerin cuma günü telefonla bazı görüşmeler gerçekleştireceklerini açıkladı. Duyuru, Şili’nin iç huzursuzluk nedeniyle Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği Zirvesi’ni iptal ettiğini açıklamasının ardından geldi.

Nitekim, ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in, potansiyel bir ticaret anlaşmasını görüşmek üzere Kasım ayı ortasında Şili’nin başkenti Santiago’da yapılacak zirvede bir araya gelmeleri bekleniyordu. Ancak Şili’nin APEC’iiptal için kısmi bir anlaşma sağlanaç olma süresini azaltmıştı.

Çin Ticaret Bakanlığı da Çin ve ABD ticaret heyetleri gelişme konusunda iyimserlik artırmak için aramak gibi yakın iletişim içinde kalır ve şu anda müzakerelerde ılımlı ilerleme olduğunu söyledi.

Bildiride, her iki tarafın da başlangıçta planlandığı gibi müzakereler ve diğer çabalarda ilerlemeye devam edeceği belirtildi. Çin’in üst ticaret müzakerecisi Liu He, ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin geçen Cuma günü bir telefon görüşmesi yaptı, toplantıda ticaret anlaşması metninin teknik yönlerini nitlerini doğrulayan, Ticaret Bakanlığı ayrı bir açıklamada.

Bakanlık, iki tarafın Çin’ in ABD kanatlı ürünleri ithalatına yönelik yasağı kaldırma ve et ürünleri için bir sağlık bilgi sistemi uygulama gibi konularda uzlaşma sağladığını da sözlerine ekledi.

Sonuç olarak, dün apec zirvesinin iptali piyasalarda büyük yankı yarattı, çünkü hem Trump ve Xi burada bir araya gelecekler hem de iptal intibakları. Şili’nin Sebastion Piñera’nın sürpriz açıklamasınınardından Santiago borsası yüzde 3.1 düştü. 18 Ekim’de patlak veren kitlesel protestolar o tarihten bu yana 19 kişinin ölümüne yol açtı ve şiddet olayları arttı.

APEC zirvesinin iptali, hükümetin ülkedeki sorunların kısa vadeli olduğuna inanmadığına da işaret etti. Hükümet ayrıca, 2- 13 Aralık’ ta yapılması planlanan küresel iklim zirvesine ev açılamayı da açıkladı. Quinn Markwith, Capital Economics ekonomisti; Bakan, “APEC’in iptali, hükümetin protestolara çözüm bulmakta zorlandığının ve kaynaklarını buna odaklamak için kullanması gerektiğinin bir işareti olacaktır.” dedi.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir