İçeriğe geç

Nvidia CryptoCurrencyes üzerinde Bir Darbe Etkisi Hayatta Başlar

AMD ile grafik kartı pazarının baş aktörü olan Nvidia,geliştirdiği yeni teknolojilerle tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Son yıllarda ekran kartlarına olan ilgide anormal bir artış olduğu bilinmektedir. Özellikle kripto para birimlerinin anormal değerlemesi, bu para birimlerinin madenciliğine olan talepte büyük bir artışa yol açtı. Kripto para birimlerinin madenciliğini yapmak için yüksek performanslı grafik kartları gereklidir.

Madencilik yatırımlarındaki artış nedeniyle, ekran kartı üreticilerinin stoklarının tükendiğini ve ürün tedarikinde zorluk çektiği bilinmektedir. Tabii ki, Nvidia gelirleri neredeyse geçen yıl bu durum nedeniyle patlama vardı. Şirket geçen yıl 3,12 milyar dolar gelir açıkladı ve bu gelirin önemli bir kısmının kripto para madencilerinden geldiği biliniyor.

Ancak, yıl sonuna kadar kripto para birimlerinin hızlı bir şekilde değer kaybetmesi madencilik faizinde azalmaya yol açmıştır. Ekran kartı satışlarında gözle görülür bir düşüş gören Nvidia, yılın ilk çeyreğinde rakamları ile bu durumu ortaya koydu.

Nvidia Yaralarını Sarmaya Başladı

Nvidia’nın son ikinci çeyrek verileri, kripto para birimlerinden gelen darbenin telafi edilmeye başladığını gösteriyor. Şirketin son üç aylık verilerini içeren mali raporda, gelirlerde yüzde 17’lik bir artış ve 2,22 milyar dolardan 2,58 milyar dolara yükseldiği bildirildi. Geçen yıl bu rakam 3,12 milyar dolardı ve kripto para madenciliği büyük bir etki yarattı.

Veriler geçen yıla oranla bir düşüş olduğunu gösterse de, bir önceki çeyreğe göre bir artış olduğunu gösteriyor. Şirketin yeni nesil RTX teknoloji grafik kartlarının rolü bu yükselişte çok büyük. Nvidia, geçen yıla göre yüzde 60’a varan bir düşüşle 571 milyon dolar olan faaliyet kârını açıkladı.

Grafik kartı satışları Nvidia’nın gelirlerinin yüzde 81’ini oluşturuyor. Masaüstü ürünlerinde düşüş görülürken, dizüstü bilgisayarlar için geliştirilen GPU modelleri büyük katkıda bulunmuştur. Şirketin finansal raporları bir toparlanma görmüş olsa da, geçen yıl bir mum aradığını söyleyebiliriz.

Nvidia CEO’su RTX Açıklama

Nvidia’nın yeni nesil teknolojileri arasında RTX’i, yani ışın takibini gösterebiliriz. RtX grafik kartları, son yatırımlar sonucunda şirket tarafından yayımlanan, giderek yaygın hale gelmiştir. Şirketin CEO’su Jensen Huang, geliştirdikleri Ray İzleme özelliğine sahip grafik kartlarının deneyimli olması gerektiğini söylüyor.

Kullanıcıların performans açısından şüphe olmamalı, şirketin CEO’su, önümüzdeki 4 yıl içinde alınacak rtx teknolojisi deli değil.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir